Jakie środki bezpieczeństwa są wymagane na jachcie?

Coraz więcej osób zaczyna się interesować żeglugą. Nie da się ukryć, że obecnie nie jest to już tylko i wyłącznie sport, ale także świetny sposób na relaks i na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Jednak warto pamiętać, że morza czy jeziora to teren, na którym zdarzyć się może dosłownie wszystko. Wobec tego, zanim wyruszymy w pierwszy rejs jachtem, warto zadbać o to, by został on odpowiednio wyposażony. Najważniejszą rolę odegrają tu środki bezpieczeństwa. Wobec tego, których z całą pewnością nie może zabraknąć podczas żeglugi?

Kamizelka ratunkowa- indywidualny środek bezpieczeństwa

Kamizelka ratunkowa jest najważniejszym i chyba jednym z najbardziej popularnych środków bezpieczeństwa, jakie wykorzystywane są podczas żeglugi i nie tylko. Pamiętajmy, że kamizelka ratunkowa jest zabezpieczeniem indywidualnym. Wobec tego na jachcie powinna znaleźć się ich odpowiednia ilość tak, by każdy z uczestników rejsu w razie wypadku, mógł mieć własną kamizelkę ratunkową. Kamizelka ratunkowa jest elementem bezpieczeństwa, który dodatkowo powinien być wyposażony w specjalny gwizdek, a także zestaw odblasków. Bardziej zaawansowane modele kamizelek ratunkowych dysponują również swoistą lampką, która uruchamia się tuż po kontakcie z wodą. Dzięki temu o wiele łatwiej ratownicy będą mogli zlokalizować osobę w wodzie, za pośrednictwem sygnału świetlnego. Bardzo ważne jest jednak to, by uczestnicy rejsu nie zakładali kamizelki ratunkowej w momencie, gdy są oni pod pokładem. Wówczas, w momencie dostania się wody czy przewrócenia się jachtu, kamizelka ratunkowa uniemożliwi zanurkowanie, a tym samym wydostanie się na powierzchnię.

Koła ratunkowe- zbiorowe środki bezpieczeństwa

Kamizelka ratunkowa to indywidualny środek zabezpieczający. Niemniej jednak podczas podróży jachtem, nie można zapomnieć również o zbiorowych środkach bezpieczeństwa. Są nimi między innymi koła ratunkowe. Z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak one wyglądają. Korzysta się z nich głównie w przypadku, kiedy dana osoba znajdzie się poza burtą jachtu. Koła ratunkowe zwykle pomalowane są na pomarańczowy lub czerwony kolor, dzięki czemu stają się one świetnie widoczne w wodzie. Cechuje je także ogromna wyporność, więc z powodzeniem będą unosić na wodzie każdą osobę, bez względu na masę jej ciała. Koła ratunkowe powinny być wyposażone w co najmniej jedną lampkę do nadawania sygnału świetlnego. Warto pamiętać, że koła ratunkowe to środek bezpieczeństwa zbiorowego. Nie musi być on zapewniony dosłownie każdemu uczestnikowi rejsu. Jednak ich ilość na jachcie, powinna być wystraczająca na to, by każdy uczestnik mógł z niego skorzystać w razie wypadku czy nagłego wypadnięcia za burtę.

Kamizelka ratunkowa, a także koła ratunkowe to jedne z podstawowych elementów wyposażenia jachtów i statków w zakresie bezpieczeństwa. Rejsy wodne są nieprzewidywalne i może zdarzyć się dosłownie wszystko. Warto więc odpowiednio się przygotować i co najważniejsze zapewnić sobie i reszcie uczestników optymalny poziom zabezpieczenia.

Możesz również polubić…